دانلود رایگان کتاب هات تپینگ بر روی لوله هاو تجهیزات در سرویس
procedures for in service welding hot tapping of equipment api 2201 لوله هاو تجهیزات در سرویس hot tapping روش جوشکاری و هات تپ api مطابق استاندارد 2201 صنعت جوشکاری در ساخت تجهیزات صنعتی خطوط لوله نفت و گاز مخازن تحت فشار پالایشگاه ها پتروشیمی جوشکاری هات تپ سوختگی جوش ترک لوله ها ی کربن استیل متریالهای آلومینیوم مس پلاستیک چدن صنعت نفت روشهای جلوگیری از سوختگی جوش جریان سیال در لوله ها ضخامت متریال عملیات حرارتی دمای لوله ها و تجهیزات شرایط محل نصب اتصالات هات تب بررسی امکان جوشکاری برروی لوله وتجهیزات آماده سازی هات تب روش اجرا جوشکاری بازرسی از جوش تست فشار انشعاب نصب شده نصب دستگاه هات تپ

Procedures for In-Service Welding or Hot Tapping of Equipment

According to API-2201

 

بر روی لوله هاو تجهیزات در سرویس (Hot tapping) روش جوشکاری و هات تپ

API مطابق استاندارد 2201


امروزه صنعت جوشکاری در ساخت تجهیزات صنعتی ، خطوط لوله نفت و گاز ، مخازن تحت فشار و ... نقش بسیار مهمی دارد. در استاندارد های موجود روش های زیادی جهت جوشکاری تجهیزات و خطوط لوله ذکر شده است و تجربیات زیادی در این زمینه وجود دارد ، ولی در سایتهای صنعتی(پالایشگاه ها ، پتروشیمی و... ) بعضی از مواقع امکان از سرویس خارج کردن

تجهیزات وجود ندارد و ما به ناچار باید در زمان سرویس بودن تجهیزات بر روی آنها جوشکاری انجام دهیم. هات تپ یکی از روشهای نصب اتصالات مکانیکی یا انشعاب از سیستم لوله کشی وتجهیزات در سرویس میباشد و معمولاً در tapping واقعی مورد استفاده قرار می گیرد که امکان از سرویس خارج کردن تجهیزات وجود نداشته باشد . در این گونه موارد ، قبل از تصمیم گیری به جوشکاری ، باید شرایط جوشکاری برروی تجهیزات و لوله ها مطابق با استاندارد به دقت بررسی و رعایت گردد.

بازرس باید قبل از اقدام به جوشکاری ، شرایط لوله را در محل جوشکاری یا هات تپ از نظر متریال ، ضخامت و عیوب داخلی متریال بررسی نماید تا حداقل ریسک وجود داشته باشد. هدف از ارائه این مقاله ، راهنمایی بازرسین فنی جهت جوشکاری بر روی تجهیزات و لوله های در سرویس مطابق استاندارد می باشد.

واژه های کلیدی  جوشکاری – هات تپ – سوختگی جوش – ترك

مقدمه

قبل از اینکه بحث اصلی مطرح شود ذکر این نکته ضروری است که روش ارائه شده جهت هات تب و یا جوشکاری بدون هات تپ برو فولادهای استنلس استیل میباشد . برای  روی لوله ها و تجهیزات در سرویس، برای لوله ها ی کربن استیل ، فرتیک(ferritic) جوشکاری بر روی متریالهای آلومینیوم ، مس ، پلاستیک و چدن باید روشهای خاص آنها در نظر گرفته شود.

در صنعت نفت (پالایشگاهها , پتروشیمی , خطوط لوله و ... ) بدلایل مختلفی تصمیم به تعمیر و جوشکاری بر روی لوله ها وتجهیزات که در سرویس میباشند , گرفته می شود. بعنوان مثال بعضی مواقع با توجه به نشتی خطوط لوله و عدم امکان از سرویس خارج نمودن آن , مطابق روشهای ارائه شده در استاندارد لازم است محل نشتی بطور موقت تعمیر و جوشکاری شود.

نمونه هائی از روش تعمیر و جوشکاری لوله می باشد

 

شامل:

روشهای جلوگیری از سوختگی جوش

جریان سیال در لوله ها

ضخامت متریال

عملیات حرارتی

دمای لوله ها و تجهیزات

شرایط محل نصب اتصالات هات تب

بررسی امکان جوشکاری برروی لوله وتجهیزات

آماده سازی هات تب

روش اجرا

جوشکاری

بازرسی از جوش

تست فشار انشعاب نصب شده

نصب دستگاه هات تب

 

 

 

 به این مطلب امتیاز بدهید: 1 2 3 4 5

موضوعات مرتبط با این مطلب :
____________________________________________________
برچسب ها:
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
نظر شما
نام شما:
پست الکترونيک:
وب سايت:
ارسال نظر به صورت خصوصي

مجله تخصصی پایپینگ - دانلود رایگان کتاب هات تپینگ بر روی لوله هاو تجهیزات در سرویس

پر امکانات ترین سرویس وبلاگ دهی