X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيدخطوط لوله گاز طبیعی
خطوط لوله گاز طبیعی
خطوط لوله گاز طبیعیاین جزوه بدین منظور تهیه شده است تا به كاركنان شركت كه مشغول عملیات ، تمیز كردن ، تخلیه هوا ، تزریق گاز و تحت بهره برداری قرار دادن خطوط لوله

خطوط لوله گاز طبیعی

تاريخ 1395/10/9| توسط piping | نسخه قابل چاپ | بازدید 130

خطوط لوله گاز طبیعی

خطوط لوله گاز طبیعی


خرید

این جزوه بدین منظور تهیه شده است تا به كاركنان شركت كه مشغول عملیات ، تمیز كردن ، تخلیه هوا ، تزریق گاز و تحت بهره برداری قرار دادن خطوط لوله هستند كمك كند . این روش برای كاربرد در خطوط لوله جدید الاحوادث و همچنین لوله های قدیمی گاز پس از انجام تعمیرات و یا تعویض قسمتهائی از آنها می تواند مورد استفاده قرار گیرد .

استفاده از روشها ، راه حل های فنی ، فرمولها و مطالب دیگر این جزوه بعنوان یك تجربه مفید و راه حل پیشنهاد میگردد . ممكن است در اینگونه عملیات از روشهای مفید و عملی و تائید شده دیگری نیز استفاده شود .

جزوه ای با این حجم كم ، هرگز كامل و بدون نیاز به بازنگری نبوده و روشهای نهائی را بهرحال بصورت كامل ارائه نمی دهد ، بنابراین با گذشت زمان و پیشرفت و استفاده از تكنولوژی جدید میتواند تكمیل و مورد جرح و تعدیل قرار گیرد .

این جزوه یا روش بمنظور ، استاندارد كردن اجرای ایمن و صرفه جوئی و جلوگیری از اتلاف گاز حین عملیات ، تهیه شده است و تهیه آن منافاتی با روش تدوین شده دیگر سازمان های مسئول ندارد ، لهذا قسمت كنترل و ارسال گاز هنوز هم باید ، برنامه ریز كار بوده و زمانبندیها و دستورالعمل های موجود را جهت راهبری مجری ارائه دهد و حساب و كتاب گازهای تخلیه شده و به هدر رفته را داشته باشد .

كاركنان اجرائی و عملیاتی باید همیشه همه گونه عملیات تخلیه روی لوله حامل گاز را باطلاع مسئولین نوبتكار اطاق كنترل و ارسال گاز برسانند و همیشه با آنان در مورد كارهای اجرائی و تعمیراتی روی لوله های محتوی گاز همكاری نزدیك داشته باشند .

تذكر

مطالب كلی دیگری نیز در خصوص مسائل ایمنی و روش اجرای تخلیه هوای خطوط لوله و شبكه های گازرسانی و نحوه گاز در آنها تهیه و ابلاغ شده است كه به شرح ذیل عنوان و یادآوری می شود :

1.  توجه به مطالب كتابچه تهیه و توزیع شده تحت عنوان مقررات شركت  ملی گاز ایران مبحث مقررات ایمنی بهره برداری و نگهداری خطوط انتقال و شبكه های گازرسانی ( صفحه 5  بندهای 6 ، 1-6 ، 2-6 ،3-6 ، 4-6 ) .

2.  توجه به مطالب مبحث راه اندازی و تخلیه هوا در كتابچه ، مشخصات فنی و راه اندازی خطوط گاز ، امور پیمانها ( صفحات 124 ، 125 ، 126 و جدول صفحات 127 ، 128 آن ) .

3.  مطالب نامه شماره گ . / ب ك . / 2440 مورخ 2/5/69 تحت موضوع نصب انشعاب روی شبكه های فاقد گاز و نامه ابلاغیه مصوبه هیئت مدیره شماره گ .. / د ب . / 684 مورخ نیز باید مطالعه و مدنظر قرار گیرد .

تخلیه هوای خطوط و شبكه های انتقال و گاز رسانی

PURGING  OF PIPELINES                

كلیات
عملیات ایمن تخلیه هوای خطوط لوله ، قبل از در سرویس و استفاده قرار دادن آنها یك مرحله بسیار مهم از عملیات كاركنان مسئول شركت ملی گاز می باشد .

یكی از مهمترین نگرانی هایی كه برای یك لوله متصور است ، مربوط می شود به حبس شدن میزانی از هوا در لوله و منتقل شدن آن در طول سیستم یك خط لوله و یا شبكه محتوی گاز و ایجاد مخلوط قابل انفجار در درون خط لوله و ایجاد حادثه .

كتاب دستورالعمل « AGA » تحت عنوان « اصول تخلیه و هوا و محدودیتهای مربوط به آن » روش تخلیه هوا را به صورت خلاصه شده ذیل پیشنهاد می كند .

-  عمل جانشین كردن یك سیال گازی شكل ( هوا و یا گاز ) به داخل لوله باید با سرعت و فوریتی جایگزین شود كه موجب حداقل امتزاج هوا و گاز در خط لوله گردد . ( سرعت پیشنهادی مناسب برای این منظور و برای این گونه عملیات تخلیه هوا حدود 200 فوت در دقیقه می باشد . )   

-   این روش سالها به طور گسترده و با نتایج مورد قبول در صنعت گاز كاربرد داشته است ، در حالتی كه گاز به صورت مستقیم و با سرعت متناسب به سیستم و لوله ای كه محتوی هوا می باشد وارد شود ، فقط یك ستون كوچك از مخلوط گاز / هوا در حد قابل انفجار در لوله ایجاد می گردد و از گسترش آن به عقب مسیر و مخلوط شدن بیشتر آن در طول لوله جلوگیری می كند .

اگر چه روش فوق به صورت گسترده ای كاربرد دارد ، به هر حال روش استاندارد و قوانین خلاصه شده ای برای پیروی از آنها تدوین شده است .

این روشها همانند سایر روشهای 

قیمت فایل فقط 3,000 تومان

خرید

برچسب ها : روش پیشنهادی برای تخلیه هوا تزریق گاز تمیز كردن داخل لوله انجام تعمیرات خطوط گازداربه این مطلب امتیاز بدهید: 1 2 3 4 5

موضوعات مرتبط با این مطلب :
____________________________________________________
برچسب ها:
دستگاه زغال ساز گفته : 16:10 ,1396/1/26


دستگاه زغال ساز
شركت توليد زغال اروند
http://www.arvandmachine.com

نظر شما
نام شما:
پست الکترونيک:
وب سايت:
ارسال نظر به صورت خصوصي

مجله تخصصی پایپینگ - خطوط لوله گاز طبیعی

پر امکانات ترین سرویس وبلاگ دهی